VANLED52YFFR
SKU:
VANLED52YFFR
Weight:
11.50 LBS
Voltage:
277V
Color Temperature:
3000K
Color:
Bronze
Wattage:
52W
Lumens:
6967
Efficacy:
129.1
CRI:
83
Constant Current
V120:
0.47A
V208:
0.27A
V240:
0.24A
V277:
0.21A
Wattage:
54W
Voltage:
277V
Color Temperature:
3000K
Color:
Bronze
52W
CRI:
83
Constant Current
V120:
0.47A
V208:
0.27A
V240:
0.24A
V277:
0.21A
54W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for Wet Locations. Covered Ceiling Mount Only.
IP RatingIngress protection rating of IP66 for dust and water
Electrical
DriverClass 2, Constant Current, 120-277V, 50-60Hz, 120V: 0.47A, 208V: 0.27A, 240V: 0.24A, 277V: 0.21A
THD3.31% at 120V, 6.6% at 277V
Power Factor99.64% at 120V, 94.31% at 277V
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Color StabilityRAB LEDs exceed industry standards for chromatic stability
Construction
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
LensVandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare frosted flat lens
Air TightHousing certified Air Tight as per ASTM E283
Installation
Performance
Wattage EquivalencyEquivalent to 150W Metal Halide