TCP Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
LED17P38D41KFL95
UPC:
7.62E+11
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
1.05 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
Technology:
LED
Base Type:
E26
Bulb Shape:
PAR38
Technology:
LED
Base Type:
E26
Bulb Shape:
PAR38
Adding to cart… The item has been added
TCP Lighting E-26 Base LED Light Bulb
BRIGHT LIGHT & ENERGY SAVING:
EASY INSTALLATION
BETTER DESIGN:
QUALITY AND WARRANTY:
MULTI PURPOSE:
What's the difference between an A19 Bulb and an E26 Bulb?
Thing is, they might be the same thing.
A19 refers to the shape and size of the bulb itself. "A" stands for Arbitrary -- just the name of the shape that's familiar to most of us. "19" refers to the size -- in this case, 19/8" (or 2 3/8") across.
E26 refers to the type and size of the base -- the part that goes into the light socket. "E" refers to "Edison," which is the type of "screw in" style base people in the United States are most familiar with. 26 refers to 26 mm across. (This is also called a "medium" base.)
CALL 888-3-2-LIGHT
  • Description: LED 17W P38 DIM 27KSP HICRI
  • Wattage: 15w
  • Voltage: 120
  • Bulb Shape: PAR38
  • Lumens: 1050
  • Lamp Type: Integrated
  • Kelvin Temperature: 2700K
  • Lamp Color: No color
  • Finish: White
  • Energy Star: No
  • Dimmable: Dimmable
  • Color Rendering Index: 90
  • California Qualified: Not California Qualified
  • Incandescent Wattage Eqv: 120
  • Harmonic Distortion: N/A
  • Compliance: UL and cUL
  • Base Type: E26
  • Ballast Type: N/A
  • Beam Angle: 15
  • Average Life: 25,000
  • ARRA Compliant:
  • Width: 4.8
  • Depth: 4.9
  • Height: 5.4
  • Weight: 1.05
  • UPC: 762148267652
  • Brand: TCP Lighting
    What are PAR38 Light Bulbs?
    What is a LED PAR Bulb?
    What are the Different Shapes & Sizes of PAR Light Bulbs?
    1. PAR-16 (PAR16) is 16 eighths of an inch in diameter across the face of the bulb, or 2.0" (25.4mm) Maximum Outer Diameter.
    2. PAR-20 (PAR20) is 20 eighths of an inch in diameter or 2.5" (63.5mm) Maximum Outer Diameter.
    3. PAR-30 (PAR30) or 30 eighths of an inch in diameter or 3.75" (95.25mm) Maximum Outer Diameter.
    4. PAR-36 (PAR36) is 36 eighths of an inch in diameter or 4.50" (114.3mm) Maximum Outer Diameter.
    5. PAR-38 (PAR38) is 38 eighths of an inch in diameter or 4.75" (120.65mm) Maximum Outer Diameter.
    6. PAR-46 (PAR46) is 46 eighths of an inch in diameter or 5.75" (146.05mm) Maximum Outer Diameter.
    7. PAR-56 (PAR56) is 56 eighths of an inch in diameter or 7.00" (177.8mm) Maximum Outer Diameter.
    8. PAR-64 (PAR64) is 64 eighths of an inch in diameter or 8.0" (203.2mm) Maximum Outer Diameter.