SLIM62YW/480
SKU:
SLIM62YW/480
Weight:
15.90 LBS
Voltage:
480V
Wattage:
62W
Lumens:
7818
Efficacy:
138.6
Wattage:
56.4W
Voltage:
480V
sub-tech:
LED
62W
Constant Current
56.4W
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
Electrical
DriverConstant Current, Class 2, 480, 50-60Hz, 480: 0.12A
THD7.13% at 480V
Power Factor98.1% at 480V
Photocell480V Swivel photocell included. Photocell is only compatible with 480V.
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to 250W Metal Halide