SLIM62YW/D10
SKU:
SLIM62YW/D10
Weight:
14.30 LBS
Voltage:
277V
Wattage:
62W
Lumens:
6145
Efficacy:
107.6 lm/W
CRI:
72
Constant Current
V120:
0.52A
V208:
0.33A
V240:
0.29A
V277:
0.25A
Wattage:
57.1W
Voltage:
277V
sub-tech:
LED
62W
Lumens:
6145
Efficacy:
107.6 lm/W
CRI:
72
Constant Current
V120:
0.52A
V208:
0.33A
V240:
0.29A
V277:
0.25A
57.1W
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
Wattage EquivalencyEquivalent to 250W Metal Halide
Installation
Recommended Mounting HeightUp to 30 ft
Optical
BUG RatingB2 U2 G2
Electrical
DriverTwo Drivers, Constant Current, 100-277V, 50/60Hz, 700mA, 100-277VAC 0.6A, 4kV Surge Protection, Power Factor 99.6%.