Hardware Resources 530142-P 13/16" Diameter Cylindrical Capri Cabinet Knob
Description Though smaller than most, this contemporary 13/16" overall length knob from Capri in Satin Nickel makes a big statement and brings substantial charisma to any space. Part of a larger eclectic collection of European inspired knobs and pulls from Elements, this knob blends seamlessly with a range of design styles. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features | FEATURES |
| Perfect for Kitchens, Baths, Closets, and Furniture |
| The timeless beauty of Satin Nickel complements most every color wall or cabinetry and dcor style |
| Individually wrapped to protect the product from damage |
| One 1" and one 1-3/4" breakaway screws included |
| Lifetime Warranty |
| See, touch and feel first! Order a free sample of this knob! |
Notes | NOTES |
| Full Carton Count | 250 |
| Inner Carton Count | 25 |
Details | Collection | Capri |
| Item Number | 530142-P |
| Brand | Elements |
| Overall Length | 13/16" |
| Width | 13/16" |
| Foot Length | 13/16" |
| Foot Width | 13/16" |
| Projection | 1" |
| Clearance | 13/16" |
| Style | Transitional |