Hardware Resources 412461-P 1-1/16" Overall Length Oval Capri Cabinet Knob
Description Showcasing a sloping oval top, this 1-1/16" overall length knob in Satin Nickel from Capri adds modern flare to classic glamour to your space. Part of a larger eclectic collection of European inspired knobs and pulls from Elements, this knob blends seamlessly with a range of design styles. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features | FEATURES |
| Perfect for Kitchens, Baths, Closets, and Furniture |
| The timeless beauty of Satin Nickel complements most every color wall or cabinetry and dcor style |
| Individually wrapped to protect the product from damage |
| One 1" and one 1-3/4" breakaway screws included |
| Lifetime Warranty |
| See, touch and feel first! Order a free sample of this knob! |
Notes | NOTES |
| Full Carton Count | 500 |
| Inner Carton Count | 50 |
Details | Collection | Capri |
| Item Number | 412461-P |
| Brand | Elements |
| Overall Length | 1-1/16" |
| Width | 9/16" |
| Foot Length | 9/16" |
| Foot Width | 9/16" |
| Projection | 15/16" |
| Clearance | 1/8" |
| Style | Transitional |