Halco Lighting Technologies BR40CL125/1/CSTF 90320 Covershield Br40 125W Coated Heat Lamp E26 Hlt
Halco Lighting Technologies
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
BR40CL125/1/CSTF
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week
Weight:
0.00 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
Spec Sheet:
View PDF
CRI:
99
Voltage:
120V
Wattage:
125W
Bulb Shape:
BR40
Base Type:
E26
Spec Sheet:
View PDF
CRI:
99
Voltage:
120V
Wattage:
125W
Bulb Shape:
BR40
Base Type:
E26
Adding to cart… The item has been added
Halco Product Specifications:
Average Life (Hrs): 6000
Base: Medium
Base Material: Brass
Base Type Image:
Brand: Halco
Bulb: BR40
CRI: 99
Dimensional Dwg:
Dimmable: Yes
Footnotes 3: Do not operate in aviaries or around fowl or small animals.
HTS code: 8539228040
Inner Carton Quantity: 12
Input Frequency (Hz): 60
Lens: Clear Heat PFA
Line art:
Markets: Residential, Commercial
Master Carton Quantity: 12
Maximum Overall Diameter: 5
Maximum Overall Length: 6.56
Nominal Length: 6.56
Operating Position: Universal
Prod Code: BR40CL125/1/CSTF
Product Category: Covershield
Product Description: COVERSHIELD BR40 125W COATED HEAT L
Product Number: 90320
Reflector material: Aluminum
RoHS Compliant: Yes
SS BUY PKG: 12
TITLE20 Y/N: N
UNSPSC: 39101901
UPC Code: 807154903207
Voltage (V): 120
Warning 1: Turn power off before inspection, installation or removal
Warning 2: Use in fixture rated for this product
Warning 5: Switch power supply off before relamping to avoid electric shock
Warning 6: Do not use outdoors
Warning 7: Do not place closer than 18 to surface area
Warning 8: Do not use in equipment where base temp will exceed 500F