Halco Lighting Technologies BR40CL125/1 204035 125W Br40 Cl 120V Heat 6M Pris
Halco Lighting Technologies
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
BR40CL125/1
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week
Weight:
0.00 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
Spec Sheet:
View PDF
Color Temperature:
2700K
CRI:
99
Voltage:
130V
Wattage:
125W
Bulb Shape:
BR40
Base Type:
E26
Spec Sheet:
View PDF
Color Temperature:
2700K
CRI:
99
Voltage:
130V
Wattage:
125W
Bulb Shape:
BR40
Base Type:
E26
Adding to cart… The item has been added
Halco Product Specifications:
Applications: General lighting, Standard
Average Life (Hrs): 5000
Base: Medium
Base Material: Brass
Base Type Image:
Brand: Prism
Bulb: BR40
CRI: 99
Dimensional Dwg:
Dimmable: Yes
Filament Type: C-9
HTS code: 8539294000
Inner Carton Quantity: 12
Input Frequency (Hz): 60
Lens: Clear
Line art:
Markets: Residential, Commercial
Master Carton Quantity: 12
Maximum Overall Diameter: 5
Maximum Overall Length: 6.61
Mercury Content (Hg): 0
Nominal Length: 6.61
Operating Position: Universal
Prod Code: BR40CL125/1
Product Category: Incandescent
Product Description: 125W BR40 CL 120V HEAT 6M PRIS
Product Number: 204035
Reflector material: Aluminum
RoHS Compliant: Yes
SS BUY PKG: 12
TITLE20 Y/N: N
UNSPSC: 39101613
UPC Code: 807154240357
Voltage (V): 120
Warning 1: Turn power off before inspection, installation or removal
Warning 10: Do not operate near flammable materials
Warning 2: Use in fixture rated for this product
Warning 5: Switch power supply off before relamping to avoid electric shock
Warning 6: Do not use outdoors
Warning 7: Do not place closer than 18 to surface area
Warning 8: Do not use in equipment where base temp will exceed 500F