ALED5T52NK/480
SKU:
ALED5T52NK/480
Weight:
21.80 LBS
sub-tech:
LED
Color Temperature:
4000K
Mounts:
Post Top
Color:
Black
Wattage:
52W
Lumens:
7020
Efficacy:
135 lm/W
CRI:
70
Constant Current
sub-tech:
LED
Color Temperature:
4000K
Mounts:
Post Top
Color:
Black
Wattage:
52W
Lumens:
7020
Efficacy:
135 lm/W
CRI:
70
LED Characteristics
LEDs4x13W high-output, long-life LEDs
Color Consistency3-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to 150W Metal Halide
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
Effective Projected AreaEPA = 1.2
Thermal ManagementSuperior thermal management with external air-flow fins
HousingPrecision die-cast aluminum, Type V distribution
Support ArmsExtruded aluminum
LensClear tempered glass lens
ReflectorSpecular vacuum-metallized polycarbonate, Type V distribution
GasketsHigh-temperature silicone
FinishFormulated for high durability and long-lasting color
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
Optical
BUG RatingB3 U0 G2
Electrical
DriversConstant Current, Class 2 with 6kV surge protection, 480VAC, 50/60 Hz, 480V: 0.12A
THD7.07% at 480V
Power Factor89% at 480V