ALED5T52NK/D10
SKU:
ALED5T52NK/D10
Weight:
21.80 LBS
sub-tech:
LED
Color Temperature:
4000K
Mounts:
Post Top
Color:
Black
Wattage:
52W
Lumens:
6978
Efficacy:
132.2 lm/W
CRI:
70
Constant Current
V120:
0.45A
V208:
0.26A
V240:
0.23A
V277:
0.19A
Wattage:
52.8W
sub-tech:
LED
Color Temperature:
4000K
Mounts:
Post Top
Color:
Black
52W
Lumens:
6978
Efficacy:
132.2 lm/W
CRI:
70
Constant Current
V120:
0.45A
V208:
0.26A
V240:
0.23A
V277:
0.19A
52.8W
Electrical
DriversConstant Current, Class 2 with 6kV surge protection, 120-277VAC, 50/60 Hz, 120V: 0.45A, 208V: 0.26A, 240V: 0.19A, 277V: 0.12A
THD3.27% at 120V, 6.42% at 277V
Power Factor99.9% at 120V, 96.4% at 277V
LED Characteristics
LEDs4x13W high-output, long-life LEDs
Color Consistency3-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to 150W Metal Halide
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)