YBLED60Y/D10/5PR
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
YBLED60Y/D10/5PR
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
8.60 LBS
sub-tech:
LED
Wattage:
60W
Lumens:
7340
Efficacy:
132.3 lm/W
CRI:
72
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.52A
V208:
0.30A
V240:
0.26A
V277:
0.22A
Wattage:
55.5W
sub-tech:
LED
60W
Lumens:
7340
Efficacy:
132.3 lm/W
CRI:
72
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.52A
V208:
0.30A
V240:
0.26A
V277:
0.22A
55.5W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for dry and wet locations
IP RatingIngress protection rating of IP66 for dust and water
Electrical
DriverConstant Current, Class 2, 120V-277V, 50/60 Hz, 950mA, 120V: 0.6A, 208V: 0.321A, 240V: 0.278A, 277V: 0.223
THD9.3% at 120V, 8.5% at 277V
Power Factor99.5% at 120V, 90% at 277V
5-Pin ReceptacleANSI C136.41 5-pin receptacle, compatible with wireless control systems
Surge Protection4 kV Line-Line, 6 kV Line-Earth
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficiency, surface-mount LEDs
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to 200 HPS
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)