Westgate LRD-10W-27K-4WTR-WH
Westgate
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
LRD-10W-27K-4WTR-WH
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week
Weight:
0.00 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
Spec Sheet:
View PDF
Voltage:
120V
Color Temperature:
2700K
CRI:
90
Wattage:
10W
Dimmable:
Yes
THD%:
PC Lens
Spec Sheet:
View PDF
Voltage:
120V
Color Temperature:
2700K
CRI:
90
Wattage:
10W
Dimmable:
Yes
THD%:
PC Lens
Adding to cart… The item has been added
Westgate LRD-10W-27K-4WTR-WH
:: Voltage: 120VAC
:: Wattage: 10W
:: Power Factor: >0.90
:: Efficacy: Up too 70 LM/W
:: Die-cast Aluminum with White Powder Coat Finish
:: Clear Glass Lens
:: Junction Box Included with Fixture
:: Type IC Rated: Approved for Direct Contact with Insulation
:: Operating Temperature: 104¡F
:: Air-Tight and Type IC Rated: No Housing Required
:: Damp Location Approved
:: 5-Year Warranty
:: Dimming: Dimmable Down to 10% Using Standard TRIAC LED Dimmer