Westgate Lighting TC-PAR30-11W-RGBW-WIFI Bluetooth Wg App Compatible Rgbw Par Light
Westgate
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
RDL3-30K-WP
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week
Weight:
0.00 LBS
Wattage:
11W
Lumens:
850
Color Temperature:
RGBW
Voltage:
120V
CRI:
90
Dimmable:
Yes
THD%:
PC Lens
Wattage:
11W
Lumens:
850
Color Temperature:
RGBW
Voltage:
120V
CRI:
90
Dimmable:
Yes
THD%:
PC Lens
Call for price
:: Construction: Spun aluminum with white powder coat finish
:: Optics: White translucent acrylic lens
:: Isolated driver for improved thermal management
:: Output Voltage: 36VDC
:: Input Voltage: 120V AC
:: Dimmable down to 10% using an approved dimmer (refer to website for more information)
:: LED: Epistar chip (COB) and driver 35,000-hour design life
:: CRI: 90+
:: Power Factor: 90%
:: Suitable for damp locations
:: Maximum ambient 104oF
:: Total Harmonic Distortion:≤15 %