Westgate Lighting LRD-TL-10W-35K-4S-MG 4 LED Trimless Recessed Lights
Westgate
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
LRD-7W-50K-3WTR-WH
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week
Weight:
0.00 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
Wattage:
10W
Lumens:
700
Color Temperature:
3500K
Voltage:
120V
CRI:
90
Dimmable:
Yes
THD%:
PC Lens
Wattage:
10W
Lumens:
700
Color Temperature:
3500K
Voltage:
120V
CRI:
90
Dimmable:
Yes
THD%:
PC Lens
Adding to cart… The item has been added
:: Voltage: 120VAC
:: Wattage: 7W
:: Power Factor: >0.90
:: Efficacy: Up to 70 LM/W
:: Die-Cast Aluminum with White Powder Coat Finish
:: Junction Box Included with Fixture
:: Clear Glass Lens
:: Type IC Rated: Approved for Direct Contact with Insulation
:: Operating Temperature: 104¡F
:: Lifespan: 50,000 Hrs.
:: Air-Tight and Type IC Rated: No Housing Required
:: Damp Location Approved
:: Dimming: Dimmable Down to 10% Using Standard TRIAC LED Dimmer