Westgate Lighting GL-12W-40K-BR LED Flood 120-277V 12W 40K 90D Bronze
Westgate
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
LRD-7W-27K-3WTRPH-BK
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week
Weight:
0.00 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
Wattage:
12W
Lumens:
960
Color Temperature:
4000K
Voltage:
120-277V
Spec Sheet:
View PDF
CRI:
90
Dimmable:
Yes
THD%:
PC Lens
Wattage:
12W
Lumens:
960
Color Temperature:
4000K
Voltage:
120-277V
Spec Sheet:
View PDF
CRI:
90
Dimmable:
Yes
THD%:
PC Lens
Adding to cart… The item has been added
:: Voltage: 120VAC
:: Wattage: 7W
:: Power Factor: >0.90
:: Efficacy: Up to 70 LM/W
:: Die-Cast Aluminum with White Powder Coat Finish
:: Clean Glass Lens
:: Junction Box Included with Fixture
:: Type IC rated: Approved for Direct Contact with Insulation
:: Operating temperature: 104¡F
:: Air-Tight and Type IC Rated: No Housing Required
:: Damp Location Approved
:: 5-Year Warranty
:: Dimming: Dimmable Down to 10% Using Standard TRIAC LED Dimmer