W22-M-100/E
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
W22-M-100/E
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
9.50 LBS
Sell Sheet:
Sell Sheet
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
100W / 85W / 70W / 50W
Color Temperature:
3000K/4000K/5000K
Lumens:
Efficacy:
116.5-159.2 lm/W
CRI:
82
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant
V120:
0.83A
V208:
0.48A
V240:
0.42A
V277:
0.36A
Wattage:
49.1-97.1W
100W / 85W / 70W / 50W
Color Temperature:
3000K/4000K/5000K
Lumens:
Efficacy:
116.5-159.2 lm/W
CRI:
82
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant
V120:
0.83A
V208:
0.48A
V240:
0.42A
V277:
0.36A
49.1-97.1W
Call for price
Field Adjustability
Cutoff Adjustability45°, 30°, 15° and 0° (factory default 45°)
Field AdjustableField Adjustable Light Output: 100W/85W/70W/50W (factory default 100W)Color temperature selectable 3000K, 4000K and 5000K (factory default 4000K)
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations
Electrical
DriverConstant Current, Class 1, 120-277V, 50/60 Hz: 100W: 120V: 0.83A, 208V: 0.48A, 240V: 0.42A, 277V: 0.36A 85W: 120V: 0.72A, 208V: 0.41A, 240V: 0.36A, 277V: 0.31 70W: 120V: 0.60A, 208V: 0.34A, 240V: 0.30A, 277V: 0.26A 50W: 120V: 0.41A, 208V: 0.24A, 240V: 0.21A, 277V: 0.19A
PhotocellIntegrated photocell included with on/off switch
Battery Backup Light Loss Factor100W: 0.2 85W: 0.22 70W: 0.25 50W: 0.35
Surge ProtectionDM 4KV+ CM 6KV
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Performance DataClick here for the W22-M-100 performance data
Wattage Equivalency100W: Replaces up to 400W Metal Halide (MH) or 310W High Pressure Sodium (HPS) 85W: Replaces up to 400W Metal Halide (MH) or 250W High Pressure Sodium (HPS) 70W: Replaces up to 350W Metal Halide (MH) or 200W High Pressure Sodium (HPS) 50W: Replaces up to 250W Metal Halide (MH) or 200W High Pressure Sodium (HPS)
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Construction
HousingDie-cast aluminum
LensGlass
ReflectorAluminum
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is 0°C/32°F Ambient Temperature
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 50°C (122°F)
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
FinishFormulated for high durability and long-lasting color
Installation
MountingSuface mount for recessed junction box; 3 conduit entry points
Optical
BUG Rating100W: B3 U5 G5 85W: B2 U4 G5 70W: B2 U4 G5 50W: B2 U4 G4