VAN1LED12NW
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
VAN1LED12NW
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
1.60 LBS
sub-tech:
LED
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
12W
Lumens:
1464
Efficacy:
124.1 lm/W
CRI:
83
Rated Hours:
50,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.103A
Wattage:
11.8W
sub-tech:
LED
12W
Lumens:
1464
Efficacy:
124.1 lm/W
CRI:
83
Rated Hours:
50,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.103A
11.8W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for Wet Locations. Covered Ceiling Mount Only.
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -30°C (-22°F)
Ambient TemperatureSuitable for use in up to 45°C (113°F)
HousingPrecision steel housing
LensVandalproof, frosted polycarbonate drop lens
GasketsHigh-temperature silicone gaskets
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
Performance
Lifespan50,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to 70W Metal Halide
LED Characteristics
LEDs120V long-lfe LEDs
Color StabilityRAB LEDs exceed industry standards for chromatic stability
Installation
MountingCeiling mount to recessed junction with knockout template. Tamperproof screws.
Electrical
DriverAC board, 50/60 Hz., 120V: 103 mA
THD11.1% at 120V
Power Factor99.4% at 120V
Surge Protection2.5kV