VANLED75NFRW/PCS2
SKU:
VANLED75NFRW/PCS2
Weight:
11.50 LBS
Voltage:
277V
Color Temperature:
4000K
Color:
White
Wattage:
75W
Lumens:
9243
Efficacy:
130.8
CRI:
84
Constant Current
V120:
0.63A
V208:
0.36A
V240:
0.32A
V277:
0.27A
Wattage:
70.7W
Voltage:
277V
Color Temperature:
4000K
Color:
White
75W
CRI:
84
Constant Current
V120:
0.63A
V208:
0.36A
V240:
0.32A
V277:
0.27A
70.7W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for Wet Locations. Covered Ceiling Mount Only.
IP RatingIngress protection rating of IP66 for dust and water
Electrical
DriverClass 2, Constant Current, 120-277V, 50-60Hz, 120V: 0.63A, 208V: 0.36A, 240V: 0.32A, 277V: 0.27A
THD2.46% at 120V, 5.75% at 277V
Power Factor99.76% at 120V, 95.74% at 277V
Photocell277V Swivel photocell included. Photocell is compatible with 208V-277V.
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Color StabilityRAB LEDs exceed industry standards for chromatic stability
Construction
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 55°C (131°F)
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
LensVandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare frosted drop lens
Air TightHousing certified Air Tight as per ASTM E283
Installation
Performance
Wattage EquivalencyEquivalent to 250W Metal Halide