VANLED65NFFR/480/PCS4
SKU:
VANLED65NFFR/480/PCS4
Weight:
11.50 LBS
Voltage:
480V
Color Temperature:
4000K
Color:
Bronze
Wattage:
65W
Lumens:
8668
Efficacy:
141.6
CRI:
84
Wattage:
61.2W
Voltage:
480V
Color Temperature:
4000K
Color:
Bronze
65W
CRI:
84
Constant Current
61.2W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for Wet Locations. Covered Ceiling Mount Only.
IP RatingIngress protection rating of IP66 for dust and water
Electrical
DriverClass P, Class 2, Constant Current, 480V, 50-60Hz, 480V: 0.13A
THD7.71% at 480V
Power Factor98.17% at 480V
Photocell480V Swivel photocell included. Photocell is only compatible with 480V.
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Color StabilityRAB LEDs exceed industry standards for chromatic stability
Construction
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 55°C (131°F)
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
LensVandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare frosted flat lens
Air TightHousing certified Air Tight as per ASTM E283
Installation
Performance
Wattage EquivalencyEquivalent to 200W Metal Halide