VANLED52NFRW/PCS
SKU:
VANLED52NFRW/PCS
Weight:
11.50 LBS
Color Temperature:
4000K
Color:
White
Wattage:
52W
Lumens:
7123
Efficacy:
130.9
CRI:
84
Constant Current
V120:
0.47A
V208:
0.27A
V240:
0.24A
V277:
0.21A
Wattage:
54.4W
Color Temperature:
4000K
Color:
White
52W
CRI:
84
Constant Current
V120:
0.47A
V208:
0.27A
V240:
0.24A
V277:
0.21A
54.4W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for Wet Locations. Covered Ceiling Mount Only.
IP RatingIngress protection rating of IP66 for dust and water
Electrical
DriverClass 2, Constant Current, 120-277V, 50-60Hz, 120V: 0.47A, 208V: 0.27A, 240V: 0.24A, 277V: 0.21A
THD3.43% at 120V, 6.13% at 277V
Power Factor99.66% at 120V, 94.4% at 277V
Photocell120V Swivel photocell included. Photocell is only compatible with 120V.
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Color StabilityRAB LEDs exceed industry standards for chromatic stability
Construction
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 55°C (131°F)
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
LensVandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare frosted drop lens
Air TightHousing certified Air Tight as per ASTM E283
Installation
Performance
Wattage EquivalencyEquivalent to 150W Metal Halide