VANLED40FFR/PCS2
SKU:
VANLED40FFR/PCS2
Weight:
11.50 LBS
Voltage:
277V
Color Temperature:
5000K
Color:
Bronze
Wattage:
40W
Lumens:
5625
Efficacy:
140.3
CRI:
84
Constant Current
V120:
0.34A
V208:
0.20A
V240:
0.17A
V277:
0.15A
Wattage:
40.1W
Voltage:
277V
Color Temperature:
5000K
Color:
Bronze
40W
CRI:
84
Constant Current
V120:
0.34A
V208:
0.20A
V240:
0.17A
V277:
0.15A
40.1W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for Wet Locations. Covered Ceiling Mount Only.
IP RatingIngress protection rating of IP66 for dust and water
Electrical
DriverClass 2, Constant Current, 120-277V, 50-60Hz, 120V: 0.34A, 208V: 0.20A, 240V: 0.17A, 277V: 0.15A
THD2.81% at 120V, 6.63% at 277V
Power Factor99.66% at 120V, 94.31% at 277V
Photocell277V Swivel photocell included. Photocell is compatible with 208V-277V.
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Color StabilityRAB LEDs exceed industry standards for chromatic stability
Construction
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
LensVandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare frosted flat lens
Air TightHousing certified Air Tight as per ASTM E283
Installation
Performance
Wattage EquivalencyEquivalent to 150W Metal Halide