WPTLED25Y/D10/PC2
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
WPTLED25Y/D10/PC2
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
6.30 LBS
Voltage:
277V
sub-tech:
LED
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
25W
Lumens:
2546
Efficacy:
124.2
CRI:
75
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.17A
V208:
0.10A
V240:
0.09A
V277:
0.08A
Wattage:
20.5W
Voltage:
277V
sub-tech:
LED
25W
Lumens:
Efficacy:
CRI:
75
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.17A
V208:
0.10A
V240:
0.09A
V277:
0.08A
20.5W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations. Wall mount only.
IP RatingIngress protection rating of IP66 for dust and water
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to 70W Metal Halide/50W HPS
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Construction
Ambient TemperatureSuitable for use in up to -40°C (-40°F) to 40°C (104°F)
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Thermal ManagementSuperior thermal management with die-cast aluminum heatsink
HousingPrecision die-cast aluminum
Refractor LensHigh-impact, diffuse, UV-stabilized polycarbonate
ReflectorHigh-gloss white aluminum
GasketsHigh-temperature silicone gaskets
FinishFormulated for high durability and long-lasting color
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
Installation
Electrical
DriverConstant Current, Class 2, 120-277V, 50-60Hz, 120V: 0.17A, 208V: 0.10A, 240V: 0.09A, 277V: 0.08A
THD15.43% at 120V, 11.21% at 277V
Power Factor96.9% at 120V, 94.1% at 277V
PhotocellPhotocell is rated for 120V thru 277V. to disable, simply use the provide silicone rubber cap and cover.