T8-12-36GC-840-SE-BYP-DIM
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
T8-12-36GC-840-SE-BYP-DIM
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
0.40 LBS
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
12W
Color Temperature:
4000K
Lumens:
1550
Efficacy:
129
CRI:
80
Rated Hours:
50,000 Hours
Wattage:
12W
Color Temperature:
4000K
Lumens:
1550
Efficacy:
129
CRI:
80
Rated Hours:
50,000 Hours
Call for price
Performance
Product TypeLinear Tube
Wattage Equivalency25W Fluorescent
Input Wattage12W
Lumens1,550lm
Efficacy129lm/W
L70 Lifespan50,000-Hour LED lifespan based on IES LM-70 results
Length3 ft
Electrical
THD≤25%
Power Factor>0.9
Input Voltage120-277V
Operating Frequency50/60Hz
Input Current @ 120V (mA)101mA
Input Current @ 240V (mA)53mA
Input Current @ 277V (mA)46mA
Operating Temperature-4°F to 113°F (-20°C to 45°C)
Flicker≤5%