STL2HBLED2X13NW
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
STL2HBLED2X13NW
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
0.00 LBS
sub-tech:
LED
Color Temperature:
4000K
Color:
White
Spec Sheet:
Spec Sheet
Wattage:
26W
Lumens:
2518
Efficacy:
88 lm/W
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.6A
Wattage:
28.6W
sub-tech:
LED
Color Temperature:
4000K
Color:
White
26W
Lumens:
2518
Efficacy:
88 lm/W
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.6A
28.6W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations. Suitable for mounting within 4ft (1.2m) of the ground.
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to 90W PAR Floodlight
Construction
HousingPrecision die-cast aluminum housing
GasketsHigh-temperature Silicone
FinishFormulated for high durability and long-lasting color
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
LED Characteristics
Color Consistency7-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Electrical
Surge Protection4kV
Drivers(2)Multi-chip 13W high output long life LED Driver Constant Current, Class 2 100V - 277V, 50/60 Hz
Sensor Settings
Sensor Time Adjustment5 seconds to 12 minutes
Sensor Surge ProtectionWithstands up to 6000 volts
Sensor Wide Sensitivity ControlAdjustable from 100% to 30%