FSLEDH3NS/120
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
FSLEDH3NS/120
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
0.60 LBS
sub-tech:
LED
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
3W
Lumens:
61
Efficacy:
19.7 lm/W
CRI:
82
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.108A
Wattage:
3.1W
sub-tech:
LED
3W
Lumens:
61
Efficacy:
19.7 lm/W
CRI:
82
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.108A
3.1W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations
IP RatingIngress protection rating of IP66 for dust and water
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to 5W/T3
Construction
HousingPrecision die-cast aluminum
Trim1/2" Trim
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
LensTempered glass lens
GasketsHigh-temperature silicone
FinishFormulated for high durability and long-lasting color
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
Installation
MountingRecessed junction box. Horizontal models.
Electrical
THD31.4% at 120V
Power Factor95.1% at 120V