SPH350-30 - 350 AWG SIMpull Head 30' Pulling Device - Southwire
Southwire
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
SPH350-30
UPC:
Weight:
0.77 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
Wire Gauge:
350 kcmil
Length Inches:
30
Material:
Durable polymer or composite
Certification:
Factory and field installable
Wire Gauge:
350 kcmil
Length Inches:
30
Material:
Durable polymer or composite
Certification:
Factory and field installable
Adding to cart… The item has been added
The Southwire SPH350-30 is a 350 AWG SIMpull Head pulling device measuring 30 feet long, designed for easy installation of large conductor cables. It eliminates the need to fabricate pulling heads on-site, reduces waste, and features a low-profile head for smoother pulls through conduit. Ideal for professional electricians working with 8 AWG to 1000 AWG cables.