SLIM37/PC
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
SLIM37/PC
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
8.40 LBS
sub-tech:
LED
Color Temperature:
5000K
Color:
Bronze
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
37W
Lumens:
4807
Efficacy:
149.3
CRI:
74
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.34A
Wattage:
32.2W
sub-tech:
LED
Color Temperature:
5000K
Color:
Bronze
37W
Lumens:
Efficacy:
CRI:
74
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.34A
32.2W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for Wet Locations. Wall Mount Only.
IP RatingIngress protection rating of IP66 for dust and water
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
HousingPrecision die-cast aluminum housing and door frame
CutoffCutoff (10°)
LensMicroprismatic diffusion glass lens reduces glare and has smooth and even light distribution
ReflectorSpecular thermoplastic
FinishFormulated for high durability and long-lasting color
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
LED Characteristics
Color Consistency7-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Electrical
DriverConstant Current, Class 2, 120V, 50-60Hz, 120V: 0.34A
THD2.72% at 120V, 5.01% at 277V
Power Factor99.7% at 120V, 94.1% at 277V
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to 150W Metal Halide