SLIMFC57Y/D10
SKU:
SLIMFC57Y/D10
Weight:
13.60 LBS
Voltage:
277V
Wattage:
57W
Lumens:
4480
Efficacy:
90 lm/W
CRI:
72
Constant Current
V120:
0.48A
V208:
0.32A
V240:
0.28A
V277:
0.24A
Wattage:
49.8W
Voltage:
277V
sub-tech:
LED
57W
Lumens:
4480
Efficacy:
90 lm/W
CRI:
72
Constant Current
V120:
0.48A
V208:
0.32A
V240:
0.28A
V277:
0.24A
49.8W
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Installation
Recommended Mounting HeightUp to 25 ft
Optical
BUG RatingB1 U0 G0
Electrical
DriverTwo Drivers, Constant Current, Class 2, 100-277V, 50/60Hz, 720mA, 100-277VAC 0.8A, 6kV Surge Protection, Power Factor 99.2%.