SLIMFC37NW/480/PCS4
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
SLIMFC37NW/480/PCS4
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
8.90 LBS
Voltage:
480V
sub-tech:
LED
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
37W
Lumens:
4434
Efficacy:
137.3
CRI:
73
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
Wattage:
32.3W
Voltage:
480V
sub-tech:
LED
37W
Lumens:
Efficacy:
CRI:
73
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
32.3W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for Wet Locations. Wall Mount Only.
IP RatingIngress protection rating of IP66 for dust and water
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
HousingPrecision die-cast aluminum housing and door frame
LensMicroprismatic diffusion glass lens reduces glare and has smooth and even light distribution
ReflectorSpecular thermoplastic
FinishFormulated for high durability and long-lasting color
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
LED Characteristics
Color Consistency7-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Electrical
DriverConstant Current, Class 2, 480, 50-60Hz, 480: 0.07A
THD6.71% at 480V
Power Factor95.7% at 480V
Photocell480V Swivel photocell included. Photocell is only compatible with 480V.