ND4S12D/E2
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ND4S12D/E2
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
8.00 LBS
Mounts:
Square
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
12W
Lumens:
See Trim Module*
Efficacy:
See Trim Module*
CRI:
90
Type:
Constant Current
V120:
0.12A
V208:
0.08A
V240:
0.07A
V277:
0.06A
Wattage:
Mounts:
Square
12W
Lumens:
Efficacy:
CRI:
90
Type:
Constant Current
V120:
0.12A
V208:
0.08A
V240:
0.07A
V277:
0.06A
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations covered ceiling
Energy Star ApprovedENERGY STAR® Version 2.0 Certified
Construction
Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Aperture Size4" Rough-In
Junction BoxIntegral junction box with wiring capacity forMin 90°C supply conductors4 in 4 out
Air TightHousing certified Air Tight as per ASTM E283
Easy InstallationThe EZConnector makes installation easy
Electrical
DriverELV, 0-10V and TRIAC Dimming, Constant Current, Class 2, 120V-277V, 50/60Hz, Power Factor 98%, THD ≤ 20%
Dimming Driver0 - 10V (at 120-277V), TRIAC and ELV (at 120V only). See dimmer compatibility guide here.
Battery BackupBattery backup will operate the LED Lamp for 90 minutes if power fails. Wired for 120V.
Performance
Wattage EquivalencyEquivalent to 75W R30