X34-350SF
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
X34-350SF
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
25.00 LBS
Minimum Purchase:
1 unit
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
350W
Color Temperature:
Field Adjustable 3000/4000/5000K
Lumens:
Efficacy:
146.3-177.2 lm/W
CRI:
82
Rated Hours:
50,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
2.92A/2.15A/1.42A
V208:
1.68A/1.26A/0.85A
V240:
1.46A/1.10A/0.73A
V277:
1.27A/0.97A/0.68A
Wattage:
163.5-349.5W
350W
Color Temperature:
Lumens:
Efficacy:
146.3-177.2 lm/W
CRI:
82
Rated Hours:
50,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
2.92A/2.15A/1.42A
V208:
1.68A/1.26A/0.85A
V240:
1.46A/1.10A/0.73A
V277:
1.27A/0.97A/0.68A
163.5-349.5W
Call for price
Field Adjustability
Field AdjustableField Adjustable Light Output: 350W at 50%/75%/100% Power Selectable (factory default 350W at 100% )Color temperature (selectable by 3000K, 4000K and 5000K)
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations
IP RatingIngress protection rating of IP66 for dust and water
Electrical
DriverConstant Current, Class 1, 120-277V, 50/60Hz, 120V: 2.92A, 208V: 1.68A, 240V: 1.46A, 277V: 1.27A
THD7.08% at 120V, 7.36% at 277V
Power Factor99.7% at 120V, 95.5% at 277V
Surge Protection4kV
PhotocellIntegrated photocell included with on/off switch
Optical
NEMA TypeNEMA Beam Spread of 7H x 7V
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Color Consistency7-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Performance
Lifespan50,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to 1,500W Metal Halide
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)