X17XFU60SF
SKU:
X17XFU60SF
Weight:
4.80 LBS
Wattage:
60W
Efficacy:
142.7-163 lm/W
V120:
0.49A/0.41A/0.25A
V208:
0.14A/0.24A/0.14A
V240:
0.24A/0.21A/0.12A
V277:
0.21A/0.18A/0.11A
Wattage:
29.63-61.97W
60W
Efficacy:
142.7-163 lm/W
V120:
0.49A/0.41A/0.25A
V208:
0.14A/0.24A/0.14A
V240:
0.24A/0.21A/0.12A
V277:
0.21A/0.18A/0.11A
29.63-61.97W
Call for price
Field Adjustability
3-Way Field AdjustableField Adjustable Light Output: 60/50/30W (factory default 60W)Color temperature (selectable by 3000K, 4000K and 5000K)
Electrical
Driver60W: Constant Current, Class 1, 120-277V, 50/60Hz, 120V: 0.49A, 208V: 0.28A, 240V: 0.24A, 277V: 0.21A 50W: Constant Current, Class 1, 120-277V, 50/60Hz, 120V: 0.41A, 208V: 0.24A, 240V: 0.21A, 277V: 0.18A 30W: Constant Current, Class 1, 120-277V, 50/60Hz, 120V: 0.25A, 208V: 0.14A, 240V: 0.12A, 277V: 0.11A
Dimming DriverDriver includes wiring for 0-10V dimming systems. Dim as low as 10%.
THD13.64% at 120V, 13.87% at 277V
Power Factor92.3% at 120V, 91.9% at 277V
Photocell120-277V selectable photocell that can be turned on and off.
Surge Protection2.5kV
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Effective Projected AreaEPA = 0.68
Optical
NEMA TypeNEMA Beam Spread of 7H x 7V