X17XFU105SF
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
X17XFU105SF
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
9.30 LBS
Sell Sheet:
Sell Sheet
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
105W
Color Temperature:
3000K/4000K/5000K
Lumens:
Efficacy:
142.4-166 lm/W
CRI:
81
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.87A/0.62A/0.41A
V208:
0.50A/0.36A/0.24A
V240:
0.44A/0.31A/0.21A
V277:
0.38A/0.27A/0.18A
Wattage:
49.72-107.3W
105W
Color Temperature:
3000K/4000K/5000K
Lumens:
Efficacy:
142.4-166 lm/W
CRI:
81
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.87A/0.62A/0.41A
V208:
0.50A/0.36A/0.24A
V240:
0.44A/0.31A/0.21A
V277:
0.38A/0.27A/0.18A
49.72-107.3W
Call for price
Field Adjustability
3-Way Field AdjustableField Adjustable Light Output: 105/75/50W (factory default 105W)Color temperature (selectable by 3000K, 4000K and 5000K)
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations
IP RatingIngress protection rating of IP65 for dust and water
Electrical
Driver105W: Constant Current, Class 1, 120-277V, 50/60Hz, 120V: 0.87A, 208V: 0.50A, 240V: 0.44A, 277V: 0.38A 75W: Constant Current, Class 1, 120-277V, 50/60Hz, 120V: 0.62A, 208V: 0.36A, 240V: 0.31A, 277V: 0.27A 50W: Constant Current, Class 1, 120-277V, 50/60Hz, 120V: 0.41A, 208V: 0.24A, 240V: 0.21A, 277V: 0.18A
Dimming DriverDriver includes wiring for 0-10V dimming systems. Dim as low as 10%.
THD9.12% at 120V, 10.89% at 277V
Power Factor99.7% at 120V, 90.4% at 277V
Photocell120-277V selectable photocell that can be turned on and off.
Surge Protection6kV
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
HousingPrecision die-cast aluminum
LensTempered glass
ReflectorPolycarbonate
Tilt IncrementRotates in 6 degree increments
Effective Projected AreaEPA = 1.35
FinishFormulated for high durability and long-lasting color
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
Installation
MountingSlipfitter with 180° pivot available for mounting on 2 3/8" tenon
Optical
NEMA TypeNEMA Beam Spread of 7H x 7V