X17FA80W
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
X17FA80W
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
5.10 LBS
Sell Sheet:
Sell Sheet
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
80W
Color Temperature:
3000K/4000K/5000K
Lumens:
11,468/12,215/12,084 lm
Efficacy:
141.2/152.8/148.5 lm/W
CRI:
81
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.67A
V208:
0.38A
V240:
0.33A
V277:
0.29A
Wattage:
81.2W / 79.96W / 81.36W
80W
Color Temperature:
3000K/4000K/5000K
Lumens:
11,468/12,215/12,084 lm
Efficacy:
141.2/152.8/148.5 lm/W
CRI:
81
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.67A
V208:
0.38A
V240:
0.33A
V277:
0.29A
81.2W / 79.96W / 81.36W
Call for price
Field Adjustability
Field AdjustableColor temperature selectable by 3000K, 4000K and 5000K
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations
IP RatingIngress protection rating of IP65 for dust and water
Electrical
DriverConstant Current, Class 1, 120-277V, 50/60Hz, 120V: 0.67A, 208V: 0.38A, 240V: 0.33A, 277V: 0.29A
Dimming DriverDriver includes wiring for 0-10V dimming systems. Dim as low as 10%.
THD9.56% at 120V, 10.13% at 277V
Power Factor99.9% at 120V, 93% at 277V
Photocell120-277V selectable photocell that can be turned on and off.
Surge Protection6kV
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
HousingPrecision die-cast aluminum
Effective Projected AreaEPA = 0.79
LensTempered glass
ReflectorPolycarbonate
FinishFormulated for high durability and long-lasting color
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
Installation
MountingRobust knuckle mount with 180° adjustable swivel arm. Tilt angle in 10° increments.
Optical
NEMA TypeNEMA Beam Spread of 7H x 7V
Performance
Wattage EquivalencyEquivalent to 400W Metal Halide