WPLEDC52Y/PCS
SKU:
WPLEDC52Y/PCS
Weight:
17.60 LBS
Wattage:
52W
Color Temperature:
3000K
Lumens:
7277
Efficacy:
128.6
CRI:
72
Constant Current
V120:
0.51A
Wattage:
56.6W
52W
Color Temperature:
3000K
CRI:
72
Constant Current
V120:
0.51A
56.6W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations
Electrical
DriverConstant Current, Class 2, 120-277V, 50-60Hz, 120V: 0.51A, 208V: 0.33A, 240C: 0.29A, 277V: 0.24A
THD5.67% at 120V, 7.51% at 277V
Power Factor99.3% at 120V, 97.3% at 277V
Surge Protection6kV
Photocell120V Swivel photocell included. Photocell is only compatible with 120V.
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to 250W Metal Halide
LED Characteristics
LEDsTwo (2) multi-chip, high-output, long-life LEDs
Color Consistency3-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Construction
Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)