WFRL6R139FA120WS
SKU:
WFRL6R139FA120WS
Weight:
0.20 LBS
Wattage:
13W
Color Temperature:
Field Adjustable
Lumens:
1048
Efficacy:
76
V120:
0.13A
Wattage:
13W
Color Temperature:
Field Adjustable
Lumens:
1048
Efficacy:
76
V120:
0.13A
Call for price
Performance
Product TypeWafer Direct Mount
LEDsEdge-lit LED Technology
Input Wattage13W
Lumens1,025lm | 1,075lm | 1,130lm | 1,160lm | 1,160lm
Efficacy78.8lm/W | 82.7lm/W | 87lm/W | 89.2lm/W | 89.2lm/W
L70 Lifespan50,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage Equivalency75W
Electrical
THD≤20%
Power Factor≥0.9
DimmableTRIAC and ELV dimming compatibility
Operating Temperature-30°C - 40°C
Input Voltage120V
Operating Frequency60Hz
Construction
Size6"
ShapeRound
Enclosure MaterialPlastic
FinishWhite
Trim StyleSmooth Trim
LensAcrylic light guide distributes light evenly and smoothly for general lighting applications
Installation
Remote Driver / Junction BoxDie formed metal driver / junction box with captive hinged junction box cover. Recessed CCT Selectable dipswitch. Listed for (6) #12 AWG 90° C splice conductors, 2-in, 2-out plus (2) ground. (4) 1/2" conduit pry-outs. (3) wire nuts for quick and reliable line voltage connections. Integral mounting facilitates direct mounting to building structure or mounting frame.