WFRL6R139FA120WBS
SKU:
WFRL6R139FA120WBS
Weight:
1.10 LBS
Minimum Purchase:
6 units
Wattage:
13W
Color Temperature:
Field Adjustable: 2700/3000/3500/4000/5000K
Lumens:
1000
Efficacy:
77
V120:
.13A
Wattage:
13W
Color Temperature:
Lumens:
1000
Efficacy:
77
V120:
.13A
Call for price
Performance
Product TypeBack-Lit Wafer
Wattage Equivalency60W Incandescent
Lumens2700K @ 1,000lm; 3000K @ 1,030lm; 3500K @ 1,065lm; 4000K @ 1,080lm; 5000K @ 1,070lm
Efficacy2700K @ 72lm/W; 3000K @ 74lm/W; 3500K @ 75lm/W; 4000K @ 76lm/W; 5000K @ 75lm/W
L70 Lifespan50,000-Hour LED lifespan based on IES LM-70 results
Electrical
DriverConstant Current, Class 2, 50/60 Hz 120V, 120V: 0.13 A
THD≤20%
Power Factor≥0.9
DimmableYes, TRIAC, dims down to 10%. See Dimmer Compatibility List
Input Voltage120V
Operating Frequency60 Hz
Operating Temperature-4°F to 104°F (-20°C to 40°C)
Flicker≤5%
Color Accuracy (CRI)>90 CRI
R9 ValueHigh color performance with R9 greater than or equal to 50
Color Consistency4-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Beam Angle110°
Installation
MountingRecessed Housing
Construction
Size6"
ShapeRound
FinishWhite
Housing MaterialMetal and Plastic
Trim StyleBaffle
LensAcrylic light guide distributes light evenly and smoothly for general lighting applications
Remote DriverStamping formed galvanized steel driver / junction box with captive hinged junction box cover.Recessed CCT Selectable dip-switch.Listed for (6) #12 AWG 90° C splice conductors2-in, 2-out plus 2-ground(4) 1/2" conduit pry-outs(3) Push in connectors for quick and reliable line voltage connections. Integral mounting facilitates direct mounting to building structure or mounting frame.