WFRL4R99FA120WB
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
WFRL4R99FA120WB
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
0.20 LBS
Sell Sheet:
Sell Sheet
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
9W
Color Temperature:
Field Adjustable
Lumens:
644
Efficacy:
66
CRI:
90
Rated Hours:
50,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.10A
Wattage:
9W
Color Temperature:
Field Adjustable
Lumens:
644
Efficacy:
66
CRI:
90
Rated Hours:
50,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.10A
Call for price
Performance
Product TypeWafer Direct Mount
LEDsEdge-lit LED Technology
Input Wattage9W
Lumens630lm | 670lm | 700lm | 710lm | 710lm
Efficacy70lm/W | 74.4lm/W | 77.8lm/W | 78.9lm/W | 78.9lm/W
L70 Lifespan50,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage Equivalency75W
LED Characteristics
Color TemperatureField Adjustable dip switch 2700/3000/3500/4000/5000K
Color Accuracy (CRI)90 CRI
Beam Angle110°
Electrical
THD≤20%
Power Factor≥0.9
DimmableTRIAC and ELV dimming compatibility
Operating Temperature-30°C - 40°C
Input Voltage120V
Operating Frequency60Hz
Construction
Size4"
ShapeRound
Enclosure MaterialPlastic
FinishWhite
Trim StyleBaffle
LensAcrylic light guide distributes light evenly and smoothly for general lighting applications
Installation
Remote Driver / Junction BoxDie formed metal driver / junction box with captive hinged junction box cover. Recessed CCT Selectable dipswitch. Listed for (6) #12 AWG 90° C splice conductors, 2-in, 2-out plus (2) ground. (4) 1/2" conduit pry-outs. (3) wire nuts for quick and reliable line voltage connections. Integral mounting facilitates direct mounting to building structure or mounting frame.