W17-30LY/PCU
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
W17-30LY/PCU
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
4.70 LBS
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
30W
Color Temperature:
3000K
Lumens:
2720
Efficacy:
110.4
CRI:
82
Rated Hours:
50,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.25A
V208:
0.15A
V240:
0.13A
V277:
0.11A
Wattage:
24.6W
30W
Color Temperature:
3000K
Lumens:
Efficacy:
CRI:
82
Rated Hours:
50,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.25A
V208:
0.15A
V240:
0.13A
V277:
0.11A
24.6W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations. Suitable for mounting within 4 ft of the ground.
Electrical
DriverConstant Current, Class P, 120-277V, 50/60Hz, 120V: 0.25A, 208V: 0.15A, 240V: 0.13A, 277V: 0.11A
THD3.27% at 120V, 6.24% at 277V
Power Factor99.7% at 120V, 94.8% at 277V
Surge Protection2.5kV
Photocell120-277V Button photocell included. Photocell is compatible with 120V-277V.
Performance
Lifespan50,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)