T34-2X2-40/D10
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
T34-2X2-40/D10
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
5.20 LBS
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
40W
Color Temperature:
5000K
Lumens:
5258
Efficacy:
125.3
CRI:
81
Rated Hours:
50,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.34A
V208:
0.20A
V240:
0.17A
V277:
0.15A
Wattage:
42W
40W
Color Temperature:
5000K
Lumens:
Efficacy:
CRI:
81
Rated Hours:
50,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.34A
V208:
0.20A
V240:
0.17A
V277:
0.15A
42W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for damp locations
Construction
IC RatedSuitable for direct contact with insulation
Operating Temperature-20°C (-4°F) to 40°C (104°F)
LensFrosted polystyrene
HousingPlastic frame & galvanized steel back housing
FinishWhite
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficiency, surface-mount LEDs
Performance
Lifespan50,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Electrical
DriverConstant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz, 2kV surge protection, 120V: 0.34A, 208V: 0.20A, 240V: 0.17A, 277V: 0.15A
THD9.26% at 120V, 12.24% at 277V
Power Factor99.1% at 120V, 96.1% at 277V
Dimming0-10V, standard down to 10%