SUMOFA-9R-16-95CCT-UNV-W
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
SUMOFA-9R-16-95CCT-UNV-W
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
1.30 LBS
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
16W
Color Temperature:
2700K/3000K/3500K/4000K/5000K
Lumens:
1300
Efficacy:
81
CRI:
90
Rated Hours:
50,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.15A
V208:
0.08A
V240:
0.07A
V277:
0.07A
Wattage:
16W
Color Temperature:
2700K/3000K/3500K/4000K/5000K
Lumens:
1300
Efficacy:
81
CRI:
90
Rated Hours:
50,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.15A
V208:
0.08A
V240:
0.07A
V277:
0.07A
Call for price
Performance
Product TypeSurface Mount
Wattage Equivalency100W Incandescent
Input Wattage16W
Lumens2700K @ 1,300lm; 3000K @ 1,330lm; 3500K @ 1,360lm; 4000K @ 1,375lm; 5000K @ 1,345lm
Efficacy2700K @ 81lm/W; 3000K @ 83lm/W; 3500K @ 85lm/W; 4000K @ 86lm/W; 5000K @ 84lm/W
L70 Lifespan50,000-Hour LED lifespan based on IES LM-70 results
Electrical
DriverConstant Current, Class 2, 60 Hz, 120V: 0.17A
THD≤20%
Power Factor≥0.9
DimmableYes, 0-10V
Input Voltage120-277V
Operating Frequency50/60Hz
Input Current @ 120V (mA)150mA
Input Current @ 240V (mA)248mA
Input Current @ 277V (mA)65mA
Operating Temperature-4°F to 104°F (-20°C to 40°C)
Flicker≤30%
LED Characteristics
Beam Angle110°±10°
Color TemperatureField adjustable via dip switch 2700/3000/3500/4000/5000K
Color Accuracy (CRI)>90 CRI
R9 ValueHigh color performance with R9 greater than or equal to 50
Color Consistency4-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Installation
MountingSurface mount or recessed; mounting sold separately
Construction
Size9"