RTLED1X4-29YNW/D10/MVS
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
RTLED1X4-29YNW/D10/MVS
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
12.30 LBS
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
29W
Color Temperature:
3500K
Lumens:
3846
Efficacy:
130.8 lm/W
CRI:
84
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.24A
V208:
0.15A
V240:
0.13A
V277:
0.11A
Wattage:
29.4W
29W
Color Temperature:
3500K
Lumens:
3846
Efficacy:
130.8 lm/W
CRI:
84
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.24A
V208:
0.15A
V240:
0.13A
V277:
0.11A
29.4W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for damp locations
Electrical
DriverConstant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 0.24A, 0.15A, 0.13A, 0.11A
THD10.9% at 120V, 11.9% at 277V
Power Factor99.3% at 120V, 92.5% at 277V
Surge Protection4kV
Construction
HousingSteel sheet metal
Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
ReflectorHigh-reflectance, powder-coated finish, optimized for uniform light distribution
LensPolycarbonate lens
FinishFormulated for high durability and long-lasting color
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
Installation
MountingRecessed ceiling
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to (1) F17T8 or (1) F14T5
Sensor Settings
Capacitance Load400VA at 120VAC, 800VA at 230VAC, 1000VA at 277VAC
Operating Temperature-20°C to +60°C (-4°F to +140°F)
RelayZero-cross relay
Maximum Mounting Height16.4 ft
Customizable Detection Area10, 50, 75 or 100%
Time Delay5s, 30s, 1min, 5min, 10min, 20min, 30min
Cut Off Period0s, 10s, 1min, 5min, 10min, 30min, 1hr, Bi-Level
Cut-Off Dimming level10, 20, 30, 50%
Cut-Off PowerLess than 1W
Daylight ThresholdAbout .2-5 fc for disabled
Sensor PrincipleHigh Frequency
Microwave Frequency5.8GHz +/- 75MHz
Microwave Power<0.2mW