RAIL400N/PIR/E
SKU:
RAIL400N/PIR/E
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
22.40 LBS
Minimum Purchase:
1 unit
Sell Sheet:
Sell Sheet
Wattage:
400W
Color Temperature:
4000K
Lumens:
52894
Efficacy:
136.7
CRI:
82.2
V120:
3.42A
V208:
1.98A
V240:
1.71A
V277:
1.48A
Wattage:
386.8W
400W
Color Temperature:
4000K
CRI:
82.2
V120:
3.42A
V208:
1.98A
V240:
1.71A
V277:
1.48A
386.8W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for damp locations
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to 1,000W Metal Halide
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Color Consistency3-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Electrical
DriverConstant Current, Class 2, 120-277V, 50/60Hz, 120V: 3.42A, 208V: 1.98A, 240V: 1.71A, 277V 1.48A
THD2.34% at 120V, 7.69% at 277V
Power Factor99.9% at 120V, 96.5% at 277V
Surge Protection6kV
Battery Backup Light Loss Factor0.0661
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -20°C (-4°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 45°C (113°F)
HousingExtruded aluminum
LensPolycarbonate lens
ReflectorPolyethylene Terephthalate (PET)
Installation
MountingV hooks (chain by others)
Sensor Settings
Maximum Mounting Height40 ft
Voltage12V DC (+3V-0V)
Dimming0-10V dimming ouput, max 20mA sinking current
Operating Temperature-20°C to 50°C (-4°F to 122°F)
Storage Temperature-25°C - 70°C (-13°F - 158°F)
Operating Humidity5% - 93% without condensation
IP RatingIP20
Warm Up Time45s +/-5s
Standby (w)<0.3W
Module InteractionWire AWG 22 (Grey Dim -, Purple Dim +, Yellow 12V DC)
On-Time Adjustment10s, 5min, 10min, 30min with +/-5% tolerance (Factory Setting: 30min +/-5%)
Bi-Level0, 10%, 30%, 50% with +/-5% tolerance (Factory Setting: 10%)