RAIL225/MVS
SKU:
RAIL225/MVS
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
14.60 LBS
Minimum Purchase:
1 unit
Sell Sheet:
Sell Sheet
Wattage:
225W
Color Temperature:
5000K
Lumens:
34847
Efficacy:
143.4
CRI:
83
V120:
1.71A
V208:
1.00A
V240:
0.86A
V277:
0.74A
Wattage:
243W
225W
Color Temperature:
5000K
CRI:
83
V120:
1.71A
V208:
1.00A
V240:
0.86A
V277:
0.74A
243W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for damp locations
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to 750W Metal Halide
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Color Consistency3-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Electrical
DriverConstant Current, Class 2, 120-277V, 50/60Hz, 120V: 1.71A, 208V: 1.00A, 240V: 0.86A, 277V 0.74A
THD1.73% at 120V, 5.83% at 277V
Power Factor99.9% at 120V, 96.1% at 277V
Surge Protection6kV
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -20°C (-4°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 45°C (113°F)
HousingExtruded aluminum
LensPolycarbonate lens
ReflectorPolyethylene Terephthalate (PET)
Installation
MountingV hooks (chain by others)
Sensor Settings
Capacitance Load400VA at 120VAC, 800VA at 230VAC, 1000VA at 277VAC
Operating Temperature-20°C to +60°C (-4°F to +140°F)
RelayZero-cross relay
Customizable Detection Area10, 50, 75 or 100%
Time Delay5s, 30s, 1min, 5min, 10min, 20min, 30min
Cut Off Period0s, 10s, 1min, 5min, 10min, 30min, 1hr, Bi-Level
Cut-Off Dimming level10, 20, 30, 50%
Cut-Off PowerLess than 1W
Daylight ThresholdAbout .2-5 fc for disabled
Sensor PrincipleHigh Frequency
Microwave Frequency5.8GHz +/- 75MHz
Microwave Power<0.2mW