FFLEDLT/480
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
FFLEDLT/480
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
32.40 LBS
Sell Sheet:
Sell Sheet
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
180W
Color Temperature:
4000/5000K
Lumens:
Efficacy:
156.5-160.5 lm/W
CRI:
81
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
Wattage:
169.7-171.9W
180W
Color Temperature:
4000/5000K
Lumens:
Efficacy:
156.5-160.5 lm/W
CRI:
81
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
169.7-171.9W
Call for price
Field Adjustability
Field AdjustableField Adjustable Light Output: 230W/180W/120W (factory default 230W)Color temperature (selectable by 4000K and 5000K)
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations. Suitable for mounting within 4ft (1.2m) of the ground.
IP RatingIngress protection rating of IP66 for dust and water
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficacy, discrete, surface-mount LEDs
Color Consistency7-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Electrical
Driver120W: Constant Current, Class 1, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.26A180W: Constant Current, Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.39A230W: Constant Current, Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.55A
THD11.36% at 480V
Power Factor92.37% at 480V
Surge Protection6kV
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage Equivalency230W: 1000W Metal Halide180W: 750W Metal Halide120W: 750W Metal Halide
Optical
NEMA TypeNEMA Beam Spread of 7H x 6V
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)