CDLED6W-40W-50D950-K
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
CDLED6W-40W-50D950-K
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
9.60 LBS
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
40W
Color Temperature:
5000K
Lumens:
3346
Efficacy:
96.7 lm/W
CRI:
92
Rated Hours:
50,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.30A
V208:
0.22A
V240:
0.19A
V277:
0.14A
Wattage:
34.6W
40W
Color Temperature:
5000K
Lumens:
3346
Efficacy:
96.7 lm/W
CRI:
92
Rated Hours:
50,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.30A
V208:
0.22A
V240:
0.19A
V277:
0.14A
34.6W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations
Electrical
DriverConstant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 0.30A, 208V: 0.22A, 240V: 0.19A, 277V: 0.14A
Dimming Driver0 - 10V (at 120-277V), TRIAC and ELV (at 120V only)
THD12.7% at 120V, 19.7% at 277V
Power Factor98.4% at 120V, 89.7% at 277V
Optical
Optics50°
Performance
Lifespan50,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -30°C (-22°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)