CDLED6PS-20W-50D950-S
SKU:
CDLED6PS-20W-50D950-S
Weight:
8.70 LBS
Wattage:
20W
Color Temperature:
5000K
Lumens:
1853
Efficacy:
91.3 lm/W
CRI:
92
V120:
0.18A
V208:
0.11A
V240:
0.10A
V277:
0.09A
Wattage:
20.3W
20W
Color Temperature:
5000K
Lumens:
1853
Efficacy:
91.3 lm/W
CRI:
92
V120:
0.18A
V208:
0.11A
V240:
0.10A
V277:
0.09A
20.3W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations
Electrical
DriverConstant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 0.18A, 208V: 0.11A, 240V: 0.10A, 277V: 0.09A
Dimming Driver0 - 10V (at 120-277V), TRIAC and ELV (at 120V only)
THD12% at 120V, 19.4% at 277V
Power Factor98.6% at 120V, 89.7% at 277V
Optical
Optics50°
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -30°C (-22°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
LensSolite Glass Lens and Microprismatic Diffusion Lens
ReflectorVacuum-metalized polycarbonate
HousingExtruded aluminum
GasketsHigh-temperature silicone
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
FinishFormulated for high durability and long-lasting color
Installation
MountingPendant stem (comes with components to create 12", 24", 36" or 48" in field)