CDLED6PC-20W-80D930-K
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
CDLED6PC-20W-80D930-K
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
6.70 LBS
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
20W
Color Temperature:
3000K
Lumens:
1738
Efficacy:
85.6 lm/W
CRI:
91
Rated Hours:
50,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.18A
V208:
0.11A
V240:
0.10A
V277:
0.09A
Wattage:
20.3W
20W
Color Temperature:
3000K
Lumens:
1738
Efficacy:
85.6 lm/W
CRI:
91
Rated Hours:
50,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.18A
V208:
0.11A
V240:
0.10A
V277:
0.09A
20.3W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations. Recommended for indoor use only.
Electrical
DriverConstant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 0.18A, 208V: 0.11A, 240V: 0.10A, 277V: 0.09A
Dimming Driver0 - 10V (at 120-277V), TRIAC and ELV (at 120V only)
THD12% at 120V, 19.4% at 277V
Power Factor98.6% at 120V, 89.7% at 277V
Optical
Optics80°
Performance
Lifespan50,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -30°C (-22°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
LensSolite Glass Lens and Microprismatic Diffusion Lens
ReflectorVacuum-metalized polycarbonate
HousingExtruded aluminum
GasketsHigh-temperature silicone
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
FinishFormulated for high durability and long-lasting color
Installation
MountingPendant cord (48" standard, cut to length in field)