CDLED4W-40W-80D930-Z
SKU:
CDLED4W-40W-80D930-Z
Weight:
5.80 LBS
Wattage:
40W
Color Temperature:
3000K
Lumens:
3308
Efficacy:
94.5 lm/W
CRI:
91
V120:
0.30A
V208:
0.22A
V240:
0.19A
V277:
0.14A
Wattage:
35W
40W
Color Temperature:
3000K
Lumens:
3308
Efficacy:
94.5 lm/W
CRI:
91
V120:
0.30A
V208:
0.22A
V240:
0.19A
V277:
0.14A
35W
Electrical
DriverConstant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 0.30A, 208V: 0.22A, 240V: 0.19A, 277V: 0.14A
Dimming Driver0 - 10V (at 120-277V), TRIAC and ELV (at 120V only)
THD12.5% at 120V, 19.7% at 277V
Power Factor98.4% at 120V, 89.9% at 277V
Optical
Optics80°
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -30°C (-22°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)