CDLED4S-20W-50D927-K
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
CDLED4S-20W-50D927-K
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
3.80 LBS
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
20W
Color Temperature:
2700K
Lumens:
1574
Efficacy:
79.5 lm/W
CRI:
91
Rated Hours:
50,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.18A
V208:
0.11A
V240:
0.10A
V277:
0.09A
Wattage:
19.8W
20W
Color Temperature:
2700K
Lumens:
1574
Efficacy:
79.5 lm/W
CRI:
91
Rated Hours:
50,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.18A
V208:
0.11A
V240:
0.10A
V277:
0.09A
19.8W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations
Electrical
DriverConstant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 0.18A, 208V: 0.11A, 240V: 0.10A, 277V: 0.09A
Dimming Driver0 - 10V (at 120-277V), TRIAC and ELV (at 120V only)
THD13.5% at 120V, 22.8% at 277V
Power Factor98.1% at 120V, 86.1% at 277V
Optical
Optics50°
Performance
Lifespan50,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -30°C (-22°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)